ارتباط سانترال چیست؟

ارتباط سانترال
ارتباط سانترال

 

ارتباط سانترال چیست؟

 

یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای بشر برقراری ارتباط است. درگذشته که انسان‌ها به اینترنت و تکنولوژی‌ دسترسی نداشتند و روشی برای ارتباطات اجتماعی نبود. انسان از نامه‌رسان‌ و بعدها از تلگراف استفاده کرد. روش بعدی ارتباط افراد با یکدیگر از طریق کابل‌های مسی بود. تا اینکه در عصر جدید با پیدایش اینترنت و گسترش آن در جهان مردم به‌راحتی در هر نقطه‌ای از دنیا یکدیگر را پیدا کردند و شکل ارتباطات به کل عوض شد!

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های سانترال و ویپ روی کار آمدند که برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که  به دنبال ارتباطی راحت بین کارمندان و مشتریان خود هستند، گزینه مناسبی هستند. 

 

 سانترال چیست؟

سانترال نوعی سخت‌افزار برای برقراری ارتباط است و در اصل یک مرکز مخابراتی هوشمند به‌حساب می‌آید که مجموعه‌ای از خطوط شهری را پشتیبانی و به خطوط داخلی تبدیل می‌کند.

 

چون شرکت مخابرات در واگذاری خطوط تلفن محدودیت دارد و خرید چندین خط تلفن هزینه‌های خودش را دارد. بسیاری از شرکت‌ها و ادارات ترجیح می‌دهند از  دستگاه سانترال استفاده کنند. دستگاه‌های سانترال تا امروز پیشرفت  زیادی داشتند و امکانات بی‌نظیری را در اختیار کسب‌وکارها قرار دادند که در بهبود ارتباطات کارمندان و مشتریان مؤثر بوده است.سانترال و ویپ

 

انواع سانترال

این دستگاه‌ها با توجه به نوع کاربرد به چند دستۀ کم‌ظرفیت، پرظرفیت و مدل‌های تحت شبکه تقسیم می‌شوند  که با توجه به نوع نیاز هر شرکت و سازمان در بازار موجود هستند.

 

سانترال کم‌ظرفیت حداکثر از ۸ خط شهری پشتیبانی می‌کند و نوع پرظرفیت و تحت شبکۀ آن با کارت‌های افزایشی، تعداد خط بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما سانترال چگونه کار می‌کند؟

 

عملکرد سانترال

شاید بپرسید عملکرد این دستگاه چگونه است؟ بیایید خیلی ساده توضیح دهم که سیستم سانترال تعداد خطوط تلفن شهری را در یک  پورت ورودی به تعداد بیشتری از خطوط تلفن داخلی در  یک پورت خروجی تبدیل می‌کند. سانترال‌ها با توجه به نوع تنظیمات، می‌توانند یک خط شهری را به تعداد زیادی خط داخلی تبدیل کنند که برنامه‌ریزی آن توسط کامپیوتر انجام می‌شود. یعنی شرکت‌ها با خرید یک خط تلفن و با استفاده از این دستگاه می‌توانند خطوط داخلی زیادی در محل کارشان داشته باشند.

 

اینکه هر شرکت برای هر نفر یک خط تلفن اختصاص دهد، علاوه‌بر هزینۀ زیاد موجب اتلاف وقت هم می‌شود. سانترال به‌نوعی این مشکل را برطرف کرده است و مانند مرکز مخابراتی عمل می‌کند تا سازمان‌ها با استفاده از آن بتوانند خطوط داخلی خود را مدیریت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید