افزایش  وفاداری مشتری با پیامک 

افزایش  وفاداری مشتری با پیامک 
افزایش  وفاداری مشتری با پیامک

 

افزایش  وفاداری مشتری با پیامک 

تلفن‌های همراه در چند سال اخیر پیشرفت‌های بسیاری را به خود دیده‌اند. در حال حاضر امکانات بسیار گوناگون و متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بدیهی است که رفتار مشتریان نیز مطابق با این پیشرفت‌ها تغییر کرده است و تلفن همراه دیگر برایشان فقط یک ابزار ارتباطی محسوب نمی‌شود. امروزه تلفن همراه تبدیل به یک منبع شخصی از اطلاعات شده است و یک وسیله ضروری برای زندگی روزانه به حساب می‌آید. از طریق گوشی موبایل است که ما به ساعت، تقویم، عکس‌های شخصی، شبکه‌های اجتماعی و بسیاری امکانات دیگر دسترسی پیدا می‌کنیم.  در نتیجه وقت بسیاری را به استفاده از این دستگاه می‌گذارنیم. ضروری است که کسب و کارها نیز نسبت به این تغییرات آگاه باشند و واکنش درستی در مقابل آنها نشان دهند. زیرا اکنون که تلفن همراه تبدیل به یک وسیله شخصی شده است، تبلیغات شما نیز باید شخصی‌‌تر باشد. پس اگر تصمیم دارید با پیامک‌های خود یک رابطۀ شخصی میان برند و مشتری ایجاد کنید.

 

مشتریان خود را بشناسید

ما  متوجه این موضوع شده‌ایم که موفق‌ترین پیامک‌های تبلیغاتی آنهایی هستند که در یک سطح شخصی با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند و آنها را ترغیب به حمایت از یک برند می‌کنند. اما چگونه می‌توان یک فضای صمیمی با مشتری ایجاد کرد؟ در قدم اول لازم است که در مورد مشتریان خود اطلاعات مفیدی را جمع‌آوری کنید. اگر که شما از مشتری فقط شمارۀ تلفن درخواست کنید، هیچوقت در مورد او چیزی نخواهید دانست و در نتیجه نمی‌توانید در پیامک خود صمیمی باشید. اما هر چقدر مشتری خود را بیشتر بشناسید، دست شما برای ایجاد پیشنهادهای مختص به او نیز بازتر خواهد بود. تا حدی که حتی بتوانید زمان ارسال خود را نیز با توجه به نیاز مشتری تنظیم کنید. به این ترتیب شما از تمام رقبای خود متمایز خواهید شد و این یعنی وفاداری بیشتر مشتری!

 

تا اینجا گفتیم که هر چقدر بیشتر اطلاعات داشته باشید، بهتر می‌توانید مشتریان خود را دسته‌بندی و پیامک‌های خود را هدفمند کنید. واضح است که این اطلاعات حتی در روش‌های دیگر بازاریابی نیز به کار شما خواهد آمد. با این وجود اکثر شرکت‌ها (در بهترین حالت) فقط شماره مشتری را می‌گیرند و حاضر نیستند فراتر از این بروند. بنابراین اگر شما قصد دارید خود را از سایرین متمایز کنید، این یک فرصت استثنایی برای شما خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم که برای شروع کمی وقت بگذارید و ببینید که چه اطلاعاتی در مورد مشتری برایتان مفید خواهد بود. سه مورد زیر احتمالاً در لیست هر کسب و کاری خواهد آمد:

 

نام مشتری: در پیامک‌های خود مشتری را به اسم خطاب کنید و به این ترتیب یک حس صمیمیت میان دو طرف به وجود آورید.

 

تاریخ تولد: تولد مشتری را به او تبریک بگویید و حتی یک تخفیف ویژه نیز به مناسب این روز ویژه برایش در نظر بگیرید.

 

علایق: مشتریان به کدام دسته از محصولات و خدمات شما علاقه دارند؟ پیامک‌های خود را با توجه به علایق آنها برایشان ارسال کنید.

پس از این می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که از مشتریان دارید.  آنها را به دسته‌های مختلفی تقسیم کنید و تنها پیامک‌های مربوط را به هر کدام از آنها ارسال کنید. مطمئن باشید که مشتری هم قدر این تلاش شما را خواهد دانست و با وفادار ماندن خود زحمات شما را جبران می‌کند.

اجازه دهید مشتری احساس خاص بودن کند

 هیچ شکی نیست که مصطفی تا همین جا بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است، زیرا شما او را به خاطر داشته‌اید. اما بگذارید یک گام فراتر برویم و کاری کنیم که او واقعاً احساس خاص بودن کند. ما یک تخفیف ویژه برای او در نظر می‌گیریم تا او تشویق شود به مغازه شما بازگردد و هر چه برای فصل اسکی نیاز دارد را از شما تهیه کند.

 

… با ارائه این پیامک در فروشگاه 10% تخفیف مشتریان ویژه را دریافت می‌کنی

 

مصطفی هم اکنون احساس می‌کند که یک پاداش خوب از شما دریافت کرده است .  به این ترتیب شما هم یک مشتری وفادار برای خود به دست آورده‌اید. و تمام این به لطف قدرت یک پیامک ساده بوده است.

 

هیچ‌چیز مثل یک داستان مطلب را نمی‌رساند

فرض کنیم که شما یک فروشگاه لوازم ورزشی دارید. مصطفی یکی از مشتریان شما است که به اسکی علاقه بسیار زیادی دارد. با توجه به آنکه فصل اسکی پیش رو است.  شما هم لوازم جدیدی برای اسکی آورده‌اید و البته احتمالش هست. که مصطفی هم بخواهد لوازم جدیدی برای اسکی خریداری کند. درست است که سال پیش، او لوازم ورزشی خود را از فروشگاه شما خریده بود. اما بسیاری فروشگاه‌های دیگر نیز در محدوده شما کار می‌کنند. بنابراین مشخص نیست که او به شما وفادار خواهد ماند یا اینکه به سراغ مغازه‌های دیگر می‌رود. خوشبختانه شما سال پیش که مصطفی را ملاقات کردید. شمارۀ او را گرفته بودید تا اخبار و پیشنهادهای خود را برایش ارسال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید