ویپ چیست؟

ویپ چیست
ویپ چیست

ویپ چیست؟

 

ویپ یا «Voice Over Internet Protocol» که با نام‌های تلفن IP، تلفن اینترنتی، تلفن پهن‌باند، صدای پهن‌باند و صدا روی پهن‌باند هم شناخته می‌شود، ارتباطات را به صورت چشمگیر افزایش داده است. اما تکنولوژی ویپ دقیقاً چیست؟

ویپ (VoIP) فناوری انتقال صدا و فایل‌های چندرسانه‌ای روی بستر شبکه‌های اینترنتی است که امکان برقراری تماس‌های تلفنی را روی شبکه IP فراهم می‌کند.

 

سیستم ویپ این امکان را به کاربر می‌دهد که ‌جای استفاده از خط معمولی، از طریق اتصال به اینترنت تماس تلفنی برقرار کند، یعنی خدمات تلفنی را از طریق اینترنت ارائه می‌دهد. شاید تابه‌حال با پشتیبانی برخی سایت‌های اینترنتی تماس گرفته باشید. معمولاً این سایت‌ها به جای شماره تلفن یک آیکون تلفن هم دارد که اگر روی آن کلیک کنید از طریق اینترنت هم به پشتیبان وصل می‌شوید و می‌توانید با او صحبت کنید. سایت‌های VFS که شرکت‌های واسطه ویزای شنگن هستند، علاوه بر تلفن و ایمیل از این طریق هم با کاربران ارتباط دارند.

 

ساختار ویپ

ویپ به دو صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای کاربران در دسترس است. حالت سخت‌افزاری ویپ روی یک دستگاه با برندهای تجاری و با امنیت بالا استفاده می‌شود، اما اگر از حالت نرم‌افزار استفاده می‌کنید باید آن را روی سرور جداگانه‌ای نصب کنید تا امنیتش بررسی شود.

 

جالب است بدانید تمام مکالمات تلفنی در بستر اینترنت، توسط ویپ امکان‌پذیر است. مثلاً در برقراری تماس با استفاده از اپلیکیشن های پیام‌رسان موبایل، ما از ویپ استفاده می‌کنیم. تبدیل صوت و صدای انسان از آنالوگ به دیجیتال توسط ویپ انجام می‌شود. با توجه به اینکه صدا از طریق شبکه IP به بسته‌های دیتا تبدیل می‌شود بنابراین ابتدا باید سیگنال صدا به دیجیتال تبدیل شود که سیستم ویپ این کار را انجام می‌دهد. در ادامه مطلب نحوه عملکرد ویپ را برای شما عزیزان توضیح می‌دهیم.

 

عملکرد ویپ

 

نحوه عملکرد سیستم Voip به این صورت است که صدا را به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌کند و سپس سیگنال‌ها به‌صورت بسته داده از طریق اینترنت به سرویس‌دهنده ویپ ارسال می‌شود. در مرحله بعدی این داده‌ها دوباره به سیگنال آنالوگ قابل‌استفاده برای تلفن‌های معمولی تبدیل می‌شوند و به این شبکه‌ها ارسال می‌شوند تا به دست افرادی که قصد تماس با آن‌ها را دارید برسند. در حقیقت کاری که سیستم ویپ انجام می‌دهد این است که با اینترنت، امکان تماس تلفنی را برقرار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید