گام به گام تبلیغات پیامکی موفق

این روزها بازاریابی پیامکی به یک تکنیک علمی؛ برای جلب مشتری تبدیل شده و اغلب صاحبان کسب وکار در کنار برنامه‌هایی که برای توسعه و رونق کار خود دارند، از ارسال پیامک؛ توسط سامانه‌های پیام کوتاه، به عنوان یک روش استراتژیک، در تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کنند. طبق آمار ارائه شده توسط سازمان ارتباطات؛ این نوع از تبلیغات بازدهی بسیار بالایی دارد و امروز با اطمینان از نقطه اثر این روش، بر روی آن تمرکز کرده اند.

از جمله مزایایی که موجب می‌شود؛ بازاریابی پیامکی به توسعه کسب و کارها کمک کند، می‌توان به ارتباط مستقیم با مخاطبان و مشتریان، استفاده از فنون تاثیر محتوا، گسترش کاربرد تلفن همراه و تاثیرگذاری آن در زندگی خصوصی افراد و… اشاره کرد.

چرا بازاریابی پیامکی؟

نمی‌توان منکر این موضوع شد که افراد جامعه، در زمان کنونی بیش از هر ابزار دیگری، به تلفن‌های همراه خود وابستگی دارند؛ علاوه بر این اقتضائات زندگی در جامعه، تمایل افراد را برای فعالیت فیزیکی کاهش داده و اغلب ترجیح می‌دهند بسیاری از خدمات را بدون تغییر مکان؛ دریافت کنند.

همین امر موجب شده تا پیامک، گزینه خوبی برای بازاریابی و تبلیغات باشد؛ چراکه برای هر دو طرف یعنی فرستنده و گیرنده؛ کم‌ هزینه است و به شرط در نظر گرفتن استانداردهای لازم و همچنین ارسال پیامک هدفمند سازی شده؛ می‌تواند بسیار مثمرالثمر باشد؛ و رضایت طرفین را جلب کند.

کلید موفقیت در هدفمندسازی تبلیغات پیامکی

برای آن که بازاریابی پیامکی موفقی داشته باشید،در اولین مرحله باید درک و شناخت کافی از کسب و کار خود داشته باشید؛ سپس بررسی اینکه تبلیغات پیامکی تا چه میزان در توسعه و رونق کار شما موثر خواهد بود.

پس از بررسی می‌توانید مخاطب مورد هدف خود را شناسایی کرده و در ادامه راه؛ برای معرفی محصولات جدید و خدمات مختلف خود؛ از ارسال پیامک استفاده کنید.

ارسال پیامک در پیرامون کسب و کار شما؛ می‌تواند شامل یک نوآوری در تولید، ارائه محصول با قیمت کمتر، فروش انبوه، اطلاع رسانی از  تخفیف های ویژه یا خدمات مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، املاک و… باشد.

برنامه‌ریزی برای اثربخشی

 ابتدا باید هدف خود را تعیین کنید، تا تعیین محتوا و دیگر اصول ارسال پیامک در راستای هدف شما قرار بگیرد.استفاده از پیامک اگر چه استراتژی خوبی است اما نیازمند به تهیه یک برنامه مدون در جهت اثر بخشی است.

هدف می‌تواند فروش محصول، عضویت در شبکه اجتماعی شما، اطلاع‌رسانی و یا ترغیب به مشارکت باشد اما به هر حال نباید بدون در نظر گرفتن آن گامی بردارید چون در این صورت نمی توانید میزان توفیق خود را بسنجید.

گام بعدی تهیه سامانه‌ای است که از آن طریق بتوانید تبلیغات و بازاریابی پیامکی خود را آغاز کنید. واقعیت این است که گوشی تلفن همراه شما نمی‌تواند برای  این منظور کمکی کند. یعنی هر چقدر هم بتوانید با یک تلفن همراه پیامک ارسال کنید، برای ارسال پیامک انبوه به نیت تبلیغات به یک سامانه پیام کوتاه؛ نیاز دارید.

علاوه بر این مناسب بودن شماره سامانه نیز اهمیت دارد. معمولا شماره های رند و کوتاه مورد توجه و اعتماد بیشتری قرار می‌گیرند و شماره‌های طولانی اغلب مورد توجه نیستند.

تنظیم و تولید محتوا

پس از تأمین بسترهای ارسال پیامک، کار اصلی برای دارندگان کسب و کارها شروع خواهد شد. تهیه متن و محتوایی مخاطب پسند؛ یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین قسمت ماجرای تبلیغات پیامکی است. شما می‌توانید با انتخاب محتوایی هدفمند، مخاطب را متقاعد کنید تا تصمیمی نزدیک به خواسته شما بگیرد و برای استفاده از محصول یا خدماتی که به او پیشنهاد کرده اید ترغیب شود.

نا گفته نماند که میزان تاثیرگذاری این محتوا، وابسته به عوامل مختلفی هم‌چون زمان ارسال پیامک، نحوه شروع پیام، کلمات و عباراتی که به کار می‌برید خواهد بود.

نکاتی که برای تنظیم یک محتوای پیامکی در زمینه تبلیغات و بازاریابی باید توجه کنید؟

از کلمات و جملات مثبت و امید بخش استفاده کنید.

 نگاه منفی به مسائل مخاطبان را از شما دور خواهد کرد چون باعث کسالت و ناامیدی در آن‌ها می شود. آن ها باید نشاط همراهی با شما را درک کنند و این زمانی اتفاق می افتد که محتوای پیام شما، امیدآور، مثبت، صمیمانه و گرم باشد.

جلب اعتماد مشتری

اما در رابطه با تبلیغات پیامکی برخی نکات اگرچه جزئی اما به اندازه موارد دیگر اهمیت دارند. به لحاظ روان‌شناختی تنها زمانی موفق خواهید شد که بتوانید اعتماد مشتری را جلب کنید و برای این کار حتی کوچکترین مسائل هم مورد توجه قرار می گیرند.

 این که شما چه زمانی پیامک را ارسال می کنید در برداشت طرف مقابل اثرگذار است. اگر در زمان استراحت، روز تعطیل، نیمه شب و… پیامک تبلیغاتی ارسال می کنید انتظار نداشته باشید در مرکز توجه مشتری‌تان قرار بگیرید؛ چون احتمالا او در آن ساعات اولویت های مهم‌تری دارد و به شما توجه چندانی نخواهد کرد.

فرصت‌ها را غنیمت شمرید

با توجه به اینکه شما از طریق پیام کوتاه تنها به اندازه چند واژه محدود فرصت دارید تا از آن طریق جذب مشتری کنید؛ لذا فرصت را غنیمت بشمرید و در انتخاب واژه ها دقت لازم را به عمل آورید. برای این منظور بهتر است با یک نویسنده و اهل فن مشورت کنید.

در این خصوص؛ علاوه بر عین سادگی و اختصار، باید مزیت رقابتی خود را هم در محتوا مطرح کنید. بهتر است در این فرصت کوتاه برگ برنده خود را رو کنید تا انگیزه ای را برای پیگیری‌های بعدی مخاطب ایجاد کنید.

می‌توانید به پروژه موفق و مشهوری که به تازگی تمام کرده اید اشاره کنید و یا محصول جدیدی که کمیاب شده اما شما به آن دسترسی دارید را به مخاطب خود پیشنهاد دهید.

 البته همه پیامک‌های شما نباید به تعریف از خودتان محدود شود و اگر با موفقیت خود را ارائه کردید، لازم است در بخشی از پیامک به نحوه برقراری ارتباط بپردازید؛ تا اگر در لحظه تصمیم گرفت، پیشنهاد شما را بپذیرد؛ بتواند سریعاً با شما ارتباط برقرار کند. در این میان شماره تماس و پیامک راه های مطمئن تری نسبت به ایمیل و… هستند.

ارزش آفرینی برای مخاطب

برای کسانی که از طریق پیامک با شما ارتباط برقرار می‌کنند، تا کسانی که ممکن است پیام شما را نادیده بگیرند؛ ارزش خاصی قائل شوید، این تمایز را می توانید با ارائه خدمات و امکانات در ارائه محصول خود در نظر بگیرید و از این طریق به کسانی که همراهی خود را به شما ثابت می کنند امتیازات ویژه‌ای بدهید.

اختصاص کد تخفیف از طریق پیامک، تعیین پاداش برای مشتریانی که از این راه به سوی شما می‌آیند، ایجاد امکان عضویت و بهره‌مندی رایگان از برخی خدمات شما، می‌تواند ارزش‌هایی باشد که شما برای مشتریان واقعی خود در نظر می‌گیرید؛ تا از این طریق بازاریابی و تبلیغات موثری را تجربه کنید.

صداقت با مشتری

با مشتری صادق باشید، اگر کاری از عهده شما بر می‌آید به مشتری پیشنهاد دهید و سعی نکنید با اغراق و غلو در توانایی‌هایتان، مشتری را فریب دهید. این کار حتی اگر برای یک بار موفقیت‌آمیز باشد، اما پس از مدتی هم مشتری از شما دور خواهد کرد و هم به اعتبار حرفه ای‌تان لطمه وارد می‌کند.

در نهایت فراموش نکنید که با یک بار ارسال پیامک؛ نمی‌توانید به دستاورد مطلوبی برسید؛ برای به نتیجه رسیدن؛ در پی یک ارتباط مستمر و حساب شده با مشتری خود باشید. به عنوان مثال می توانید طی چند ماه هر ۲ ماه یکبار پیشنهاد خود را تکرار کنید تا از طریق یادآوری در حافظه مخاطب به او نزدیک‌تر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید